یکی از سوالاتی که همیشه از فروشندگان و متخصصان کاشی و سرامیک پرسیده می شود و به نظر می رسد به دغدغه مهمی برای مصرف کنندگان و انبوه سازان تبدیل شده این است که سرامیک پرسلانی با سرامیک معمولی چه تفاوتی دارد و آیا قیمت بالاتر پرسلان نسبت به سرامیک دلایل مشخصی دارد؟ و یا دلیل اصرار برخی فروشندگان برای تهیه پرسلان به جای سرامیک معمولی چیست؟

 

در اینکه بین سرامیک معمولی و پرسلان تفاوت هایی وجود دارد هیچ شکی نیست اما این تفاوت ها چیست و در چه مصارفی به چشم می آید؟ این سوالی است که فروشگاه اینترنتی کارا قصد دارد امروز برای شما توضیح دهد.

در نگاه اول سرامیک معمولی و سرامیک پرسلانی تقریبا شبیه به یکدیگر هستند و تفاوت آنچنانی برای بیننده معمولی ندارند اما واقعیت این است که از نظر مشخصات فنی کاملا متفاوت می باشند. سرامیک پرسلانی بسیار متراکم تر است و منافذ و تخلخل خیلی کمتری نسبت به سرامیک معمولی دارد که این تفاوت به نحوه ساخت  و تولید آنها مربوط می شود.

مهم ترین تفاوت این سرامیک ها در میزان جذب آب آنها می باشد که جذب آب سرامیک های پرسلانی طبق استاندارد به دوگروه a وb تقسیم می شود که در گروه اول جذب آب زیر 0.5 % و در گروه دوم جذب آب زیر 3% می باشد. در حالی که سرامیک های معمولی جذب آبی بین 3-10% دارند که عموماً این جذب آب حدود 5-6% می باشد. 

با همین توضیح مختصر متوجه شدیم که سرامیک پرسلانی نسبت به سرامیک معمولی مقاوم تر و محکم تر است اگرچه نمی توان ادعا کرد که سرامیک های معمولی مقاومت خیلی پایینی دارند. این نوع سرامیک ها عموما برای استفاده در کف و دیوارهای داخلی  استفاده می شوند که تردد و فشار کنترل شده و معمولاً کم است اما در مکان هایی که ترافیک بیشتری دارند و رفت و آمد بیشتر است یا وسایل سنگین تردد می کنند مانند پارکینگ ها و یا در معرض سرما و گرما قرار دارند (مانند بالکن و حیاط) بهتر است از سرامیک های پرسلانی استفاده شود چرا که مقاومت بسیار بیشتری در برابر ضربه و خراش و تغییرات دمایی دارند.

 

بررسی ویژگی های سرامیک های پرسلانی

 • مقاومت در برابر نفوذ مایعات

تراکم بالای سرامیک پرسلان در مقایسه با دیگر انواع سرامیک، آن رابه شدت در برابر هر نوع نفوذ مایعات مقاوم ساخته است. این ویژگی را می توان با استفاده از لعاب شیشه ای ذوب‌شده به خوبی بهبود بخشید. این امر باعث می‌شود که سطح سرامیک و همچنین پشت سرامیک، به طور کامل دربرابر نفوذ آب مقاوم گردد.

 • مقاومت بالا در برابر لکه ها

مزیت دیگر استفاده ازسرامیک های پرسلانی این است که مقاومت بالایی نسبت به لکه پذیری دارند که علت این امر این است که مایعات به راحتی به آن نفوذ نمی کنند. پس به آسانی می توان سطح این سرامیک ها را تمیز کرد.

 • میزان جذب آب

استاندارد بین‌المللی سرامیک های پرسلان نشان می‌دهد که یک سرامیک برای برخورداری از عنوان " پرسلان "، باید نرخ جذب آب کمتر از 0.5% (نیم درصد) را دارا باشد. نرخ جذب آب سرامیک پرسلان، این نوع سرامیک را برای کاربرد داخلی و خارجی در تمام شرایط مناسب می‌سازد. نرخ جذب آب سرامیک معمولی، همانطور که گفته شد  بزرگتر از ۳% است که باعث می شود این سرامیک ها برای کاربردهای خارجی چندان مناسب نباشند.

 • دوام بالا

سرامیک های پرسلانی به عنوان سخت‌ ترین گزینه‌ها برای پوشش کف دربازار محسوب می‌شوند. اساساً، هنگامی که سرامیک پرسلانی را انتخاب می‌کنید، مهم است که به دنبال گزینه ای باشید که حداقل نرخ 5 PEI مقاومت در برابر فشار رادارا باشد تا با اطمینان در برابر ترافیک بالای رفت و آمد و نیز استفاده از تجهیزات سنگین مقاومت کند.

 • ضد حریق

خانواده پرسلان ها از موادی تشکیل شده اند که به راحتی در شرایط عادی قابل اشتعال نیستند و در هنگام وقوع آتش سوزی، طبقاتی که از این سرامیک ها استفاده شده اند، می توانند حرکت شعله های آتش را محدود کنند.

 • طول عمر بالا

اگر سرامیک های پرسلان به درستی نصب شده باشند، جای هیچ گونه نگرانی به جهت فرسودگی و از بین رفتن آنها وجود ندارد، حتی اگر در مکانی پر تردد باشند. زیرا پرسلان ها در صورت عدم استفاده غیر متعارف، طول عمری دست کم به اندازه چند دهه را دارند که این امر موجب صرفه جویی در هزینه جایگزینی آنها می شود.

 • هزینه کم در نگهداری

مقاومت در برابر لکه و نفوذ مایعات یکی از عوامل مهم در کاهش هزینه و نیز سهولت در نگهداری سرامیک های پرسلانی می باشد. برای مثال لکه های چربی با استفاده از یک دستمال مرطوب و یک جارو معمولی به راحتی از بین می روند. در صورت تداوم این عمل به صورت منظم، سطح لعاب سرامیک همواره تمیز و عاری از آلودگی خواهد بود و این امر باعث افزایش کیفیت سلامت اعضای خانه و نیز افزایش طول عمر سرامیک می شود.

 • قابلیت تعمیر و جایگزینی

همان طور که قبلاً ذکر شد، مواد به کار رفته در ساخت سرامیک پرسلانی بسیار مقاوم در برابر ترک خوردگی و شکستگی ناشی از تاثیرات فیزیکی است. اگرچه به هر دلیلی امکان ایجاد آسیب برای این دسته از سرامیک ها وجود دارد، اما مسئله مهم تر این است که شما به راحتی می توانید سرامیک های آسیب دیده را جایگزین یا حذف کنید. به طور کلی، توصیه می شود یک کارتن اضافی یا حداقل چند برگ از سرامیک را در هنگام نصب نگه دارید. زیرا این امر باعث می شود که تطبیق رنگ سرامیک های جایگزین شده با سایر سرامیک ها راحت تر شود.

 

معایب سرامیک های پرسلانی

با وجود مزایای متعدد استفاده از پرسلان ها، این سرامیک ها دارای نقایصی نیز هستند که به چند مورد اشاره می کنیم:

 • هزینه خرید بیشتر

یکی از دلایل استفاده کمتر از سرامیک های پرسلانی را می توان گران تر بودن آنها نسبت به سایر خانواده سرامیک ها عنوان کرد. البته فراموش نکنید که با توجه به مقاومت و طول عمر بالای پرسلان ها، هزینه بیشتر در هنگام خرید و نصب این سرامیک ها می تواند به صرفه جویی در هزینه های احتمالی جهت تعمیر و تعویض زود به زود آنها کمک موثری باشد.

 • وزن بیشتر

سرامیک های پرسلانی کمی سنگین تر هستند و این امر موجب می شود که فرآیند نصب برای برخی اماکن کمی سخت تر شود. برای مثال در هنگام استفاده از این نوع سرامیک ها برای طبقات دوم و بالاتر، می بایست استحکام و ظرفیت طبقات به جهت تحمل این وزن اضافی را در نظر داشت.

 • هزینه نصب بالاتر

 سرامیک های پرسلانی، به دلیل جذب آب پایین، درگیری کمتری با ملات دارند و برای نصب آنها می بایست از چسب های ویژه پرسلانی استفاده کرد که همین امر نصب آنها را گران تر می نماید. البته که در برخی موارد از ملات یا دوغاب هم برای نصب استفاده می شود اما بهترین روش استفاده از چسب های مخصوص است. همچنین این سرامیک ها، جهت برش به ابزار ویژه ای نیاز دارند که برش آنها را درمحل سرامیک سخت تر می نماید. 

فرآیند نصب سرامیک های پرسلانی زمان گیر و همچنین می تواند پر زحمت باشد. به همان نسبت که پرسلان ها سنگین تر هستند، محکم تر نیز هستند و می توانند چالش زیادی برای شخص نصاب در موارد خاص ایجاد کنند. مثلا هنگام بُرش دادن سرامیک به اشکال مورد نیاز.

 • بندکشی

 اگر چه پرسلان ها تقریبا ضد آب و مقاوم در برابر آسیب، لکه و نفوذ مایعات هستند، اما می بایست توجه داشته باشید که خطوط بین سرامیک ها(بند ها) همیشه آسیب پذیر هستند. این به چه معناست؟ از آنجا که دوغاب و ملات یا چسب، ممکن است دارای منافذی باشد، حتما بند های بین سرامیک ها را به طور کامل بپوشانید (به اصطلاح بندکشی کردن) تا از آسیب دیدن جلوگیری شود. با این کار از ایجاد تغییر رنگ و پوسیدگی زودرس جلوگیری می شود.

سخن آخر

هنگام انتخاب یک سرامیک، توجه داشته باشید که نه تنها ظاهر محصول به نظر خوب و مطابق سلیقه شما باشد، بلکه باید بتواند از آزمایش گذر زمان به خوبی برآید. برای کسانی که می خواهند آشپزخانه خود را سرامیک کنند و یا خانه ای پر تردد دارند، سرامیک های پرسلانی گزینه بهتری هستند زیرا از دوام و طول عمر بیشتری برخوردارند. از سوی دیگر، اگر بخواهید حمام و یا سرویس بهداشتی را بازسازی کنید، می توانید از سرامیک معمولی یاسرامیک های پرسلانی مطابق نیاز و ترجیح خود استفاده نمایید.

گالری تصاویر

اطلاعات تماس

 • آیکن یزد، بلوار پاکنژاد، بعد از سه راه آبنما
 • آیکنپشتیبانی الکترونیکی:این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 • آیکن 37267690-4 ,  37266255،56
 • آیکنشنبه تا پنجشنبه: 9 الی 22 
  جمعه: بسته
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…